[ 26 Nisan 2023 by admin 0 Comments ]

Doç. Dr. Oğuz Güner

Konuşmacı Hakkında

Doç. Dr. Oğuz Güner, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesidir.

Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Avrupa Birliği Çalışmaları Anabilim Dalı’nda yüksek lisans ve doktora derecelerini almıştır. 2018 yılında Aalborg Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’nde (Danimarka) misafir araştırmacı olarak bulundu. Ardından Jean Monnet Burs Programı kapsamında 2019 yılında Strasbourg Üniversitesi (Fransa) Dernekler, Aktörler, Avrupa Hükümeti Araştırma Merkezi’nde (Sociétés, Acteurs, Gouvernement en Europe) doktora sonrası araştırmacı olarak görev yapmıştır.

Doç. Dr. Güner’in Avrupa Birliği, Balkanlar ve AB-Türkiye ilişkileri üzerine makaleleri bulunmaktadır. Çeşitli üniversitelerde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine ders vermektedir.

Doç. Dr. Güner, halen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Kamu Diplomasisi Daire Başkanlığı görevini yürütmektedir. Aynı zamanda UNESCO Türkiye Milli Komisyonu İletişim İhtisas Komisyonu üyesidir.

[ 20 Nisan 2023 by admin 0 Comments ]

Prof. Dr. Nicholas J. Cull

Konuşmacı Hakkında

Nicholas J. Cull, Güney Kaliforniya Üniversitesi Annenberg İletişim ve Gazetecilik Okulu’nda Kamu Diplomasisi bölümünde profesör doktor olarak görev yapmaktadır. Birleşik Krallık asıllı olan Cull, medya ve kültürün dış politikadaki rolü konusunda önde gelen bir tarihçidir, aynı zamanda kamu diplomasisi çalışmalarına da öncülük etmektedir. Yayınları arasında İngiliz ve Amerikan kamu diplomasisi tarihi kitapları ile alana giriş niteliğinde eserler yer almaktadır. “Public Diplomacy: Foundations for Global Engagement in the Digital Age (Kamu Diplomasisi: Dijital Çağda Küresel Angajmanın Temelleri)” (Polity, 2019) adlı kitabının Mandarin dili, İtalyanca, Korece, İspanyolca ve Farsça çevirileri mevcuttur. İtibar Güvenliği fikrini, düşmanlaşan çağdaş uluslararası ortama bir cevap olarak geliştirmiştir. Bu konuya ilişkin kitabı “Reputational Security: Refocusing Public Diplomacy for a Dangerous Age (İtibar Güvenliği: Tehlikeli Bir Çağda Yeniden Kamu Diplomasisine Odaklanmak)” (Polity, 2023) şu anda baskıdadır. Başta ABD, İngiltere, Kanada, Meksika ve İsviçre olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki birçok dışişleri bakanlığına ve kültür ajansına danışmanlık yapmıştır. Güney Afrika’daki ırkçılığa karşı mücadelede kamu diplomasisinin rolüne ilişkin eksiksiz bir tarih üzerine yaptığı çalışmalar devam eden çalışmaları arasında yer almaktadır. Mart 2023’te Uluslararası Çalışmalar Derneği’nin diplomatik çalışmalar bölümü tarafından ‘seçkin akademisyen’ olarak seçilmiştir.