Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy

Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) Başkanı
Moderatör

Program Detayları

[3 Mayıs 2023]
14:00 - 15:30
Konu: Balkanlara Yeni Bir Bakış

Konuşmacı Hakkında

Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkan Vekili, Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy, 32 yıldır diplomat olarak sürdürdüğü kariyerinde, çeşitli düzeylerde birçok diplomatik misyonda görevlendirildikten sonra, 2012 yılından itibaren sırasıyla Nijer, Bulgaristan ve Belçika Krallığı’nda Büyükelçi olarak görev yapmıştır. Merkezde de, Avrupa ülkeleriyle ikili ilişkiler, NATO ve Avrupa Konseyi/insan hakları konularında çalışmıştır.

2015-2017 arasındaki Çok Taraflı Siyasi İşler Genel Müdürlüğü görevi sırasında, BM Genel Sekreteri’nin UNRWA reformu konusundaki eş raportörlüğünü yapmış, ayrıca BM Dünya İnsani Zirvesi koordinatörü olarak çalışmıştır.

Büyükelçi Dr. Ulusoy, İÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde tamamladığı lisans eğitimi sonrasında, London School of Economics (LSE)’de Avrupa çalışmaları üzerine yüksek lisans, ODTÜ’de Türk dış politikası kimlik analizine yönelik doktora yapmıştır. NATO Savunma Koleji’nde de mesleki eğitim almıştır.

Üniversitelerde ders de veren Büyükelçi Dr. Ulusoy’un ağırlıklı olarak güvenlik ve insani işler olmak üzere çeşitli makaleleri, kitap bölümleri ve bir kitabı bulunmaktadır. İlgi ve uzmanlık alanları, sosyal inşacılık okulu, güvenlik, insan hakları ve insani işler konularını kapsamaktadır.

Büyükelçi Dr. Ulusoy, profesyonel düzeyde İngilizce ve Fransızca, orta düzeyde Almanca ve temel düzeyde Norveçce bilmektedir.