Dr. Ali Bakır

Katar Üniversitesi İbn Haldun Beşeri ve Sosyal Bilimler Merkezi/ Kıdemli Araştırmacı, Atlantic Council

Program Detayları

[3 Mayıs 2023]
14:00 - 15:30
Konu: Orta Doğu'daki Keskin Zorluklar

Konuşmacı Hakkında

Ali Bakır, Katar Üniversitesi İbn-i Haldun Merkezi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda, Washington merkezli Atlantic Council’ın “Scowcroft Orta Doğu Güvenlik Girişimi” ve Ortadoğu programlarında yerleşik olmayan kıdemli araştırmacı olarak görev yapmaktadır.

Kıdemli bir dış politika ve güvenlik analisti ve danışman olan Bakır’ın üst düzey yetkililer, karar vericiler ve paydaşlarla 15 yılı aşkın bir mesleki deneyimi bulunmaktadır. Katar Üniversitesi’ne gelmeden önce, Katar’ın Ankara Büyükelçiliği’nde kıdemli danışman, Ortadoğu Çalışmaları Merkezi’nde “Körfez Çalışmaları Birimi” Başkanı, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu’nun (USAK) Orta Doğu ve Kuzey Afrika Çalışmaları Merkezi’nde kıdemli araştırmacı olarak görev almış, aynı zamanda AIWA Group’ta savunma ve ekonomi alanında araştırmacılık ve kıdemli editörlük yapmıştır.

Bakır, özellikle Türkiye’nin dış ve savunma politikaları, Türkiye-Arap/Körfez ilişkileri ve Körfez güvenliği özelinde Orta Doğu bölgesindeki jeopolitik ve güvenlik eğilimleri üzerine İngilizce, Arapça ve Türkçe platformlarda kapsamlı yayınlar yapmaktadır. Araştırma alanları arasında Orta Doğu’daki büyük güç politikaları, küçük devletlerin davranış biçimleri ve yeni konvansiyonel olmayan riskler ve tehditler yer almaktadır. Kuveyt, Ürdün, Irak, Suriye, Lübnan, Türkiye ve Katar dâhil olmak üzere birçok ülkede eğitim, saha çalışması ve iş deneyimine sahiptir.