Prof. Dr. Altan Çakır

İstanbul Teknik Üniversitesi

Program Detayları

[3 Mayıs 2023]
11:15 - 12:30
Konu: Savaşın Değişen Doğası ve Savunma Sanayii

Konuşmacı Hakkında

Prof. Dr. Altan Çakır, 2006 yılında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden kuramsal parçacık fiziği alanında yüksek lisans derecesini aldı ve ardından Almanya’daki Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü’nde doktora eğitimine devam etti. 2016 yılı itibari ile İstanbul Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak göreve başlayan Prof. Altan Çakır, şu anda CERN’de yürütülen araştırmalardan sorumlu İTÜ-CMS grubunun grup lideri ve veri bilimi araştırmaları grubuna liderlik etmektedir.

Prof. Çakır, şu anda grup çalışmaları kapsamında farklı disiplinlerarası bölüm ve programlardan mezun on dört araştırmacının bulunduğu çalışma grubu ile CERN’de çalışmalarına devam etmektedir. Türkiye CERN ortak üyeliği kapsamında ülke adına ECFA (European Committee for Future Accelerators) ve RECFA (Restricted European Committee for Future Accelerators) üyesidir.

2019 yılından itibaren İTÜ Yapay Zeka ve Veri Bilimi Araştırma ve Uygulama Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Çakır, 2021 yılı başından itibaren Türkiye Yapay Zeka Platformu eş başkanıdır. İTÜ Teknokent’te faaliyet gösteren Parton Büyük Veri Analitiği ve Danışmanlık A.Ş. ve reklam zekası üzerine kurgulanmış Adin.Ai şirketinin kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı ve üyesi olarak görev yapmaktadır.