Prof. Dr. Birol Akgün

Türkiye Maarif Vakfı Başkanı/ Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
Moderatör

Program Detayları

[3 Mayıs 2023]
09:30 - 11:00
Konu: Kargaşa Çağında Dengeleyici Bir Güç Olarak Türkiye

Konuşmacı Hakkında

Prof. Dr. Birol AKGÜN Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuştur. 1994-2000 yılları arasında Case Western Reserve University’de MEB adına resmi burslu öğrenci olarak yüksek lisansını ve doktorasını tamamlamıştır. 2000-2011 yılları arasında Selçuk Üniversitesi’nde, 2011-2014 yılları arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde görev yapmıştır. Halen Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Birçok idari görev üstlenen Prof. Dr. Birol Akgün’ün “Karşılaştırmalı Siyaset, Uluslararası İlişkiler, Dış Politika ve Uluslararası Örgütler” uzmanlık alanlarıdır. “Siyaset Sosyolojisi, Diaspora ve Göç Politikası, Gelişmekte Olan Ülkeler, Küresel Göç Kayması ve Yükselen Güçler, Uluslararası Örgütler ve Türkiye” alanlarında akademik pek çok yayını bulunmaktadır.

“11 Eylül, Değişen Dünya Dengeleri ve Türkiye” başlıklı çalışmasıyla Milliyet 2002 Sosyal Bilimler Birincilik Ödülü’nü alan Akgün, sosyal sorumluluk anlayışıyla sivil toplum kuruluşlarında üst düzey pek çok görev üstlenmiştir.

Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı olan Prof. Dr. Birol Akgün, evli ve iki çocuk babasıdır.