[ 26 Nisan 2023 by admin 0 Comments ]

Prof. Dr. Ahmet Uysal

Konuşmacı Hakkında

Prof. Dr. Ahmet Uysal, Arap Dünyası’nı ve bu bölgenin Türkiye ile ilişkilerini araştıran bir siyaset sosyoloğudur. Uysal Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Sosyoloji Bölümü’nü bitirmiştir. Yüksek lisans ve doktora derecelerini ABD’nin Güney Illinois Üniversitesi’nden almıştır. Halen İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde ders vermektedir. 2010 yılında Kahire Amerikan Üniversitesi’nde (AUC) araştırma görevlisi olarak çalıştığı dönemde Mısır’da yaşayan Prof. Dr. Uysal, yakın zamanda Devrim Öncesi ve Sonrasında Mısır’da Türkiye İmajı adlı Türkçe bir kitap yayınlamıştır.

Prof. Dr. Uysal, 2010 yılından bu yana birçok Arap-Türk Sosyal Bilimler Kongresini (ATCOSS) koordine etmiştir; Türkiye ile Arap dünyası arasında akademik iş birliğini teşvik etmektedir. Arap dünyasını takip etmekte ve akademik ve sosyokültürel düzeylerde anlayış ve iş birliği geliştirmeye yönelik çalışmalar yürütmektedir. Osmangazi Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (2011) ile Ankara’da bulunan İran Araştırmaları Merkezi’ni (2016) kurmuştur. Anadili Türkçe’nin yanı sıra İngilizce, Arapça ve başlangıç düzeyinde Fransızca bilmektedir. Ulusal ve uluslararası medya kuruluşlarında Ortadoğu meseleleri hakkında değerlendirmeler yapmakta ve makaleler yazmaktadır.

[ 20 Nisan 2023 by admin 0 Comments ]

Doç. Dr. Murat Tınas

Konuşmacı Hakkında

Dr. Murat Tınas, Türkiye Polis Akademisi’nde Doçent olarak görev yapmaktadır. Ayrıca NATO ve AB tarafından düzenlenen çeşitli projelerde akademik danışman olarak çalışmaktadır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bölge Çalışmaları doktora programını 2016 yılında tamamlayan Dr. Tınas, yüksek lisans eğitimi sırasında Ürdün’de Arapça eğitimi almış ve ayrıca Lübnan’da Beyrut Amerikan Üniversitesi Arap ve Orta Doğu Çalışmaları Merkezi’nde misafir araştırmacı olarak çalışmıştır. Alt çalışma alanı olarak yürüttüğü İstihbarat Çalışmaları’nın yanı sıra başlıca akademik ilgi alanları arasında Levant Bölgesi Siyaseti, radikalleşme ve terörizm yer almaktadır.

[ 20 Nisan 2023 by admin 0 Comments ]

Dr. Ali Bakır

Konuşmacı Hakkında

Ali Bakır, Katar Üniversitesi İbn-i Haldun Merkezi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda, Washington merkezli Atlantic Council’ın “Scowcroft Orta Doğu Güvenlik Girişimi” ve Ortadoğu programlarında yerleşik olmayan kıdemli araştırmacı olarak görev yapmaktadır.

Kıdemli bir dış politika ve güvenlik analisti ve danışman olan Bakır’ın üst düzey yetkililer, karar vericiler ve paydaşlarla 15 yılı aşkın bir mesleki deneyimi bulunmaktadır. Katar Üniversitesi’ne gelmeden önce, Katar’ın Ankara Büyükelçiliği’nde kıdemli danışman, Ortadoğu Çalışmaları Merkezi’nde “Körfez Çalışmaları Birimi” Başkanı, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu’nun (USAK) Orta Doğu ve Kuzey Afrika Çalışmaları Merkezi’nde kıdemli araştırmacı olarak görev almış, aynı zamanda AIWA Group’ta savunma ve ekonomi alanında araştırmacılık ve kıdemli editörlük yapmıştır.

Bakır, özellikle Türkiye’nin dış ve savunma politikaları, Türkiye-Arap/Körfez ilişkileri ve Körfez güvenliği özelinde Orta Doğu bölgesindeki jeopolitik ve güvenlik eğilimleri üzerine İngilizce, Arapça ve Türkçe platformlarda kapsamlı yayınlar yapmaktadır. Araştırma alanları arasında Orta Doğu’daki büyük güç politikaları, küçük devletlerin davranış biçimleri ve yeni konvansiyonel olmayan riskler ve tehditler yer almaktadır. Kuveyt, Ürdün, Irak, Suriye, Lübnan, Türkiye ve Katar dâhil olmak üzere birçok ülkede eğitim, saha çalışması ve iş deneyimine sahiptir.

[ 20 Nisan 2023 by admin 0 Comments ]

Jordan Morgan

Konuşmacı Hakkında

Jordan Morgan Forward Thinking’in İsrail ve Filistin programlarını yönetmekte ve bölgede yoğun ve geniş kapsamlı siyasi diyalog ve üst düzey arabuluculuk süreçleri üzerine çalışmalar yapmaktadır. Aberystwyth Üniversitesi’nde Coğrafya üzerine lisans eğitimi almış; King’s College London’da Jeopolitik, Bölge ve Güvenlik alanında yüksek lisans yapmıştır. Daha önce; Müslüman toplulukların inanç kimliklerini kaybetme korkusu olmadan hem düzen hem de İngiliz toplumu ile nasıl ilişki kuracakları konusunda çalışmalarda bulunan Forward Thinking’in Birleşik Krallık Programlarını yönetmiştir. Drive Forward Vakfı’nda mütevelli heyeti üyesi olarak da görev yapmaktadır.

[ 20 Nisan 2023 by admin 0 Comments ]

Dr. Koert Debeuf

Konuşmacı Hakkında

Dr. Koert Debeuf, Brüksel Yönetişim Okulu’nda Orta Doğu Çalışmaları Seçkin Misafir Profesörüdür. Ayrıca, Harris Manchester College, Oxford Üniversitesi’nde Zorlu Çatışmalar Çözüm Merkezi’nde Araştırma Görevlisi ve Avisa Partners’ta Jeopolitik Danışmandır. Debeuf, Belçika Başbakanı’nın eski Özel Danışmanı, Konuşma Yazarı ve Sözcüsü ve EUobserver’ın eski Genel Yayın Yönetmenidir. “Tribalization. Why War is Coming (Kabileleşme, Savaş Neden Geliyor)” (2018) adlı kitabı Arapça ve Japonca’ya çevrilmiştir. Uluslararası gazetelere ve TV Kanallarına düzenli olarak katkı sağlamaktadır.

[ 31 Aralık 2022 by admin 0 Comments ]

Eric Schell

Konuşmacı Hakkında

Eric Schell, halkla ilişkiler ve kurumsal ilişkiler uzmanıdır. AB üye devletleri ile komşu kıtalar Asya Pasifik ve Afrika da dâhil olmak üzere Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri arasındaki kültürel, akademik ve ticari bağlantıları güçlendirmeyi amaçlayan Brüksel merkezli The Global Diwan’ın kurucusudur. Aynı zamanda Brüksel merkezli bağımsız bir danışmanlık şirketi olan Cabinet Schell/Advocaxio’nun da genel müdürüdür.
Eric Schell, daha önce Fransa’da üst düzey politikacılar ve karar alıcılar için özel kalem müdürü ve danışman olarak görev yapmıştır. Eric Schell, milletvekilleri ve yöneticilerle yürüttüğü çalışmalarla yerel yönetimlere yönelik ekonomik kalkınma ve uluslararası tanıtım faaliyetleri kapsamında kamu sektörüne ilişkin güçlü bir deneyim elde etmiştir. Özel şirketlerle de düzenli olarak temas kurmakta olan Eric Schell rekabet ve rekabetçiliğe ilişkin sorunlar hakkında tecrübe sahibidir.