[ 20 Nisan 2023 by admin 0 Comments ]

Paolo von Schirach

Konuşmacı Hakkında

Paolo von Schirach, Mart 2016’da Küresel Politika Enstitüsü (GPI) Başkanı olarak atanmıştır. Aynı zamanda Washington DC’deki Bay Atlantic Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Profesörüdür. Ocak 2018’den Haziran 2023’e kadar Bay Atlantic Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı olarak görev yapmıştır. Küresel Politika Enstitüsü’ndeki çalışmaları ve Bay Atlantic Üniversitesi’ndeki öğretimi, çağdaş dünya siyaseti ve ekonomisi, uluslararası güvenlik, ticaret, kalkınma ve enerji konularına odaklanmaktadır.

Paolo von Schirach, siyaset, ekonomi ve uluslararası güvenlik konularını ele alan çevrim içi bir yayın olan Schirach Report’un Kurucusu ve Editörüdür. ABD dış ve iç siyaseti ve küresel meseleler hakkında düzenli olarak dersler verir, aynı zamanda TV ve radyo yorumcusudur. Gelişmekte olan pazarlarda yatırım ve ticaret geliştirme projelerini yöneten Takım Lideri ve Kıdemli Uzman olarak 25 yıldan fazla çalışmıştır. Von Schirach, aynı zamanda Kamu Yönetimi Bölümünde Fulbright Burslusu ve Üyesi olduğu Georgetown Üniversitesi’nden, London School of Economics’ten, İtalya’daki Pisa Üniversitesi’nden ve Pisa’daki Scuola Universitaria Superiore Sant’Anna’dan lisansüstü derecelere sahiptir. Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nde (CSIS) Araştırma Görevlisi olarak görev yapmış, ardından Atlantik Konseyi’nde İletişim Direktörü ve daha sonra Kıdemli Araştırma Görevlisi rolünü üstlenmiştir. Georgetown Üniversitesi’nde Küresel Güvenlik Projesi Direktör Yardımcısı ve uluslararası eğitime odaklanan bir kurum olan Intelx’te Uluslararası Programlar Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Daha yakın bir zamanda Georgetown Üniversitesi’nde School of Foreign Service’te (MSFS) (Dışişleri Yüksek Lisans Programı) Misafir Öğretim Üyesi olarak çalışmıştır. Şu anda ABD Federal Hükümeti’nin başlıca dış ilişkiler eğitim kurumu olan Foreign Service Institute’de (FSI) (Dışişleri Enstitüsü) düzenli olarak ders vermektedir.

[ 20 Nisan 2023 by admin 0 Comments ]

Nicola Pedde

Konuşmacı Hakkında

Nicola Pedde, merkezi Roma ve Brüksel’de bulunan ve Afrika ile Orta Doğu’nun siyasi ve güvenlik analizine odaklanan düşünce kuruluşu IGS – Küresel Çalışmalar Enstitüsü Direktörüdür. Roma Üniversitesi’nde “Enerji ve Çevre Jeopolitiği” dersleri vermektedir.

Askeri Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde Orta Doğu “Araştırma Merkezi Müdürü” ve ardından İtalya Savunma Bakanlığı’nda Siyasi Danışman olarak görev yapmıştır.

[ 20 Nisan 2023 by admin 0 Comments ]

Volkan Öskiper

Konuşmacı Hakkında

Elçi – Genel Müdür Yardımcısı Volkan Öskiper, 1997 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olmuştur. Aynı yıl Dışişleri Bakanlığı’nda göreve başlamış ve Avusturya ve Kazakistan Büyükelçiliklerinde görev yapmıştır. Ardından Çok Taraflı Siyasi İşler Genel Müdürlüğünde görev alan Öskiper, Cenevre’deki BM Ofisi’nde Müsteşar olarak çalışmıştır.

2012-2014 yılları arasında AGİT, Silahların Kontrolü ve Silahsızlanma Daire Başkanlığı görevini ifa etmiş ve sonrasında NATO Savunma Müsteşarı olarak atanmıştır.

2018-2019 yılları arasında Azerbaycan Büyükelçiliğinde Misyon Şefi Yardımcısı olarak görev yapan Öskiper, 2021 yılında da NATO ve Avrupa-Atlantik Güvenlik ve Savunma İşleri Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirilmiştir.

[ 20 Nisan 2023 by admin 0 Comments ]

Prof. Dr. Luís Tomé

Konuşmacı Hakkında

[ 20 Nisan 2023 by admin 0 Comments ]

Büyükelçi Egemen Bağış

Konuşmacı Hakkında

Egemen Bağış, The Baruch College of The City University of New York İşletme Fakültesi İnsan Kaynakları bölümünde lisans eğitimi görüp, kamu yönetimi üzerine de yüksek lisans yapmıştır.

2002 yılında AK Parti‘den İstanbul Milletvekili seçilmiştir. AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı yapan Bağış, Genel Başkan Yardımcısı olarak AK Parti’nin en yüksek yürütme organı olan Merkez Yürütme Kurulu üyeliğinde bulunmuştur. AB ile tam üyelik görüşmelerini yürütmek üzere Ocak 2009’da Devlet Bakanı ve Başmüzakereci olmuştur.

Egemen Bağış, 22.Dönem Türkiye-ABD Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanlığı’na seçilmiştir. NATO-Parlamenterler Asamblesi (PA) Transatlantik Komitesi Başkanlığı ve NATO-PA Türk Grubu Başkan Yardımcılığı Bağış’ın 22.Dönem’de yaptığı diğer görevler arasındadır.

Bağış, 20 Eylül 2019’dan beri Çek Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak görev yapmaktadır.