[ 26 Nisan 2023 by admin 0 Comments ]

Prof. Dr. Birol Akgün

Konuşmacı Hakkında

Prof. Dr. Birol AKGÜN Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuştur. 1994-2000 yılları arasında Case Western Reserve University’de MEB adına resmi burslu öğrenci olarak yüksek lisansını ve doktorasını tamamlamıştır. 2000-2011 yılları arasında Selçuk Üniversitesi’nde, 2011-2014 yılları arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde görev yapmıştır. Halen Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Birçok idari görev üstlenen Prof. Dr. Birol Akgün’ün “Karşılaştırmalı Siyaset, Uluslararası İlişkiler, Dış Politika ve Uluslararası Örgütler” uzmanlık alanlarıdır. “Siyaset Sosyolojisi, Diaspora ve Göç Politikası, Gelişmekte Olan Ülkeler, Küresel Göç Kayması ve Yükselen Güçler, Uluslararası Örgütler ve Türkiye” alanlarında akademik pek çok yayını bulunmaktadır.

“11 Eylül, Değişen Dünya Dengeleri ve Türkiye” başlıklı çalışmasıyla Milliyet 2002 Sosyal Bilimler Birincilik Ödülü’nü alan Akgün, sosyal sorumluluk anlayışıyla sivil toplum kuruluşlarında üst düzey pek çok görev üstlenmiştir.

Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı olan Prof. Dr. Birol Akgün, evli ve iki çocuk babasıdır.

[ 20 Nisan 2023 by admin 0 Comments ]

İpek Tekdemir

Konuşmacı Hakkında

İpek Tekdemir siyasi analist ve stratejik iletişim danışmanıdır. Avrupa Parlamentosunda görev yapmaktadır. Araştırmaları iletişim, AB siyaseti, diplomasi, Avrasya meseleleri ile kültür ve eğitim üzerinedir.

Birleşik ve rekabetçi bir Avrupa inşa etmek için sorumlu çözümler geliştirmek üzere ülkeler ve endüstriler genelinde önde gelen uzmanları bir araya getiren bir kuruluş olan United Europe e.V için düzenli olarak “genç profesyonel danışman” olarak gönüllü çalışmaktadır.

Avrupa Uluslararası Eğitim Birliği (EAIE) ve NAFSA: Uluslararası Eğitimciler Birliği üyesidir.

Dünya siyasetinde iletişimin stratejik rolü üzerine düzenli olarak yayınları bulunmaktadır.

MBA derecesine sahip olan Tekdemir, Avrupa Diplomasi Akademisi mezunudur. 2020/2021 akademik yılı için Romanya’daki The King Michael I University of Life Sciences’a (Kral I. Michael Yaşam Bilimleri Üniversitesi) “davetli doçent” olarak atanmıştır.

Profesyonel kariyeri boyunca, Londra’daki SOAS Üniversitesi de dâhil olmak üzere çeşitli araştırma merkezleri ve üniversiteler tarafından birkaç kez ödüle layık görülmüştür.

[ 20 Nisan 2023 by admin 0 Comments ]

Dr. Valeria Giannotta

Konuşmacı Hakkında

Milano’da Università Cattolica del Sacro Cuore’de Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler okuduktan sonra 2009 yılında doktorası için saha araştırması yapmak üzere Türkiye’ye taşındı. İstanbul, Gaziantep ve Ankara’da üniversite hocalığı yaptı. 2019 yılından bu yana CeSPI’nin (Uluslararası Politikalar Araştırma Merkezi) “Türkiye Gözlemevi’nin yöneticisi ve koordinatörüdür. EIEAD – Avrupa Avrasya Diyaloğu Enstitüsü bilim kurulu üyesi ve Türk devlet radyo ve televizyon kanalı TRT Italian’ın haftalık programı “Turchia chiama Italia”nın yapımcısıdır. “Erdoğan e il suo Partito: AKP tra riformismo e conservatorismo – Castelvecchi, 2018 isimli kitabı 2018’in en iyi makalelerinden biri olarak kabul edildi ve Mayıs 2019’da Özel Cerruglio Ödülü’nü aldı. İtalya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından 2017’de Cavaliere dell’Ordine della Stella d’Italia (İtalya Yıldızı Nişanı Şövalyesi) unvanıyla ödüllendirildi.

[ 31 Aralık 2022 by admin 0 Comments ]

Daryl Swanepoel

Konuşmacı Hakkında

Daryl Swanepoel, bağımsız ve Kâr Amacı Gütmeyen Güney Afrika kamu politikaları araştırma enstitüsü Inclusive Society Institute (Kapsayıcı Toplum Enstitüsü)’nün CEO’sudur. Nitelikli bir mali muhasebeci ve eski Milletvekili olan Swanepoel, siyasi partilerde ve özel sektörde bir dizi üst düzey görevde de yer almıştır. Aynı zamanda Güney Afrika’daki mali muhasebeciler ile vergi toplayıcıların belgelendirilmesi görevini yasal olarak yürüten mesleki kuruluş Muhasebe ve Ticaret Enstitüsü’nün de Başkan Yardımcısıdır. Ayrıca Çin’in Tianjin şehrinde yer alan Tianyuan Üniversitesi’nde danışmandır

Johannesburg Üniversitesi Şirket Yönetimi alanında Ulusal Diploma’yla, Stellenbosch Üniversitesi Kamu Yönetimi Lisans bölümünden üstün başarıyla (şeref derecesi) ve kamu yönetimi yüksek lisans bölümünden mezun olmuştur. Yüksek lisans kapsamında ise akademik başarı bursu almıştır.

Daryl’in mevcut temel araştırma alanları; ekonomi, sosyal uyum ve jeopolitiktir.

[ 30 Aralık 2022 by admin 0 Comments ]

Doç. Dr. Şuay Nilhan Açıkalın

Konuşmacı Hakkında

Halen Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğretim üyesi ve aynı zamanda Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdür Yardımcısı olan Dr. Açıkalın, 2012 yılında Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olmuştur. 2015 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Leadership in chaos: Angela Merkel and Eurocrisis [Kaos İçinde Liderlik: Angela Merkel ve Euro Krizi] başlıklı teziyle yüksek lisans derecesini aldıktan sonra aynı üniversiteden 2020 yılında Foreign policy and political leadership: Recep Tayyip Erdoğan and Angela Merkel [Dış Politika ve siyasi liderlik: Recep Tayyip Erdoğan ve Angela Merkel] adlı teziyle doktora derecesini kazanmıştır. Jean Monnet Burs Programı kapsamında Birleşik Krallık Lancaster Üniversitesi ve Almanya Humboldt Universitat zu Berlin’de misafir araştırmacı olarak bulunmuştur. Dr. Açıkalın; liderlik, Türk dış politikası, kaos ve karmaşıklık teorisi ve Türkiye-AB ilişkileri üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. Göç çalışmalarında, kadınların ve kız çocuklarının entegrasyonu konusunda dikkat çekici dergi yayınları bulunmaktadır. Dr. Açıkalın, hem teoride hem de pratikte iklim mültecileri ile gastro-diplomasi ve moda diplomasisi üzerine de çalışmaktadır. Türk-Alman İlişkilerinde Liderlik Diplomasisi kitabının da yazarı olan Açıkalın, 2022’de World Scientific tarafından yayınlanan Beyond Covid-19: Multidisciplinary Approaches and Outcomes on Diverse Field [Covid-19’un Ötesinde: Farklı Alanlarda Çok Disiplinli Yaklaşımlar ve Sonuçlar] adlı kitabın da editörlerinden biridir. Kent ve sağlık diplomasisi ile de ilgilenen Açıkalın, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği danışma kurulu üyesidir. Uluslararası Bilim Derneği kurucu üyesi olan Dr. Açıkalın, aynı zamanda Bali Demokrasi Forumu (BDF) üyesidir. Dr. Açıkalın, ulusal ve uluslararası medya kuruluşlarına sıklıkla röportajlar vermektedir.